Almanya’yı daha çok otomotiv, makine, kimya gibi alanlardaki firmaları ile tanıyoruz. Ancak Almanya aynı zamanda yazılım endüstrisinde de küresel ölçekte dev şirketlere sahip. Bunlardan birisi de 1972 yılında kurulan SAP. “Systemanalyse und Programmentwicklung” kısaltması olan SAP, Türkçe karşılığı ile “Sistem Analizi ve Yazılım Geliştirme” demek. Şirketin adı yaptığı işi özetler nitelikte, raporlama ve otomasyon odaklı yazılım çözümleri geliştirmek.


Almanya merkezli SAP, bugün 180 ülkede faaliyet gösteriyor, 425 binin üstünde müşterisi var ve dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden birisi. Bir önceki videomuzda kısaca bahsettiğimiz ERP çözümleri, SAP’nin temel ürün ailesini oluşturuyor. Ancak şirketin çözüm ailesi o kadar geniş ki herhangi bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği tüm yazılım çözümlerini SAP’de bulmak mümkün. Üstelik SAP 2012 yılından itibaren cloud (bulut) tabanlı çözümlere odaklanmış durumda.


Kısaca cloud (bulut) kavramından da bahsedelim. Uzun yıllar boyunca işletmeler ihtiyaç duydukları yazılımları kendi satın aldıkları sunucu sistemleri üzerinde çalıştırdılar. Ancak internetin gelişmesi ile birlikte artık bu yazılımları, bir sunucu yatırımı yapmadan, internet üzerinden servisler şeklinde kullanmak mümkün. Buna Software as a Service - SaaS diyoruz. Bir yazılıma sahip olma ve işletme maliyetlerini çarpıcı derecede düşürüyor.


SAP’nin, yazılımlarını ve veritabanlarını sunucu sistemlerinin belleklerinde benzersiz hızlarda çalıştırabildiği HANA çözümlerini, SaaS olarak da sunuluyor. Bu çözüm ailesi sayesinde terabaytlarca veri işleyen devasa endüstriler ve işletmeler çok hızlı raporlama ve analizler elde edebiliyor.


İş ortakları ağı ve bu yazılım çözümlerine destek veren çok geniş bir danışmanlar ordusu ile SAP, dünyanın her yerinde binlerce dijitalleşme projesinde aktif rol alıyor.


Tam bu noktada genel bir kanıya değinmemiz lazım; SAP çözümlerinin sadece büyük şirketler için olduğu dair bir önyargı var. Diğer yandan SAP yazılım çözümleri çok güçlü olduğu bilinen bir gerçek, bu gerçek beraberinde şu düşünceyi getiriyor; “bu çözümleri satın almak ve uygulamak ancak çok büyük şirketlerin altından kalkabileceği mali bir yük.” Bu düşünce kısmen doğru olsa da SAP’nin her bütçeye uygun çözümleri olduğunun altını çizmeliyiz. SAP Business One ürün ailesi tam olarak bu çözümlerden birisi.  


İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.