Şirketlerin Altını Veriler ve Güvenli Yedekleme

 

Günümüzde sektör fark etmeksizin her ölçekteki şirketin en değerli varlıklarını veriler oluşturuyor. Bu nedenle de şirketlerin en büyük korkusu haline gelen veri kaybı, ciddi finansal maliyetlerin yanı sıra itibar kaybı, verimsizlik ve iş sürekliliğini sağlayamama gibi olumsuzluklara neden oluyor. Kurumlar için veri kaybı uzaktan bakıldığında kaçınılmaz görünse de uygun önlemler ve stratejiler ile önüne geçilebilir. Peki bunların en başında ne yer alıyor? Tabii ki de veri yedekleme yer alıyor.

 

Neden Veri Yedekleme Önemli?

 

Günümüzde şirketler büyük miktarda veri üretiyor ve topluyor. Müşteri verileri, çalışan verileri veya sistem verileri hakkında konuşuyor olsak da bu verilerden herhangi birini kaybetmek bir işletmeyi potansiyel olarak zarara uğratabilir. Veri güvenliği, iş sürekliliğinizin önemli bir yönünü oluşturuyorken, veri yedeklemeleri de bu uygulamanın en kritik tarafında bulunuyor. Veri yedekleme, veri kaybının nedeni ne olursa olsun, geri yüklemeye hazır sistemlerinizin aslında eksiksiz bir kopyasına sahip olmanızı sağlar. Böylece veri kaybı durumunda cihazınızı ya da sisteminizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde geri yükleyebilir, iş sürekliliğinde aksama yaşamayabilir ve süreçlerinizi devam ettirebilirsiniz.

 

Verilerini Yedeklemeyenlerden Olmayın

 

Şirket verileri çalışanlar ve yöneticiler için altın değerindedir. Yaşanabilecek en ufak veri kayıpları bile iş sürekliliğini ciddi riske atarken iflas eşiğine getirebilecek boyutta veri kayıpları yaşanabilir. Şirketlerin finansal ve teknolojik kaynakları kadar önemli olan verilerin, toplanması, depolanması ve koruma altında tutulması için de önemli çabalar sarf ediliyor. Bu verileri korumak için çeşitli yollar aramak ve olası senaryoları değerlendirmek gerekiyor olsa da IDC tarafından yapılan araştırmaya göre maalesef KOBİ’lerin yaklaşık %40’ının hiçbir verisini yedeklemediği görülüyor.

 

Şirket Verilerinin Yok Olması için Birçok Sebep Var

 

Elbette, veri kaybına neden olabilecek tek şey akla ilk gelen siber suçlar değildir. Özellikle çalışan hatası şirketler için en önemli risklerden biri ve çoğu zaman masum bir hata ile başlayarak büyük zararlara neden olabiliyor. Yanlışlıkla dosya silme, bozuk CSV dosyaları, uyumsuz yazılım veya eklentiler de sistem arızasına neden olabilir.

 

Zayıf parolalar veya yetkisiz erişim de önemli riskler arasında yer alıyor. Öyle ki evden çalışmanın ezici eğilimi, muhtemelen bilgisayarları diğer aile üyeleriyle paylaşma ve yetersiz güvenlik koruma alanları da veri kaybının tuzu biberi olabilir.

 

Güçlü güvenlik politikalarının oluşturulması, çalışanların eğitimi ve güvenlik kurallarının güçlendirilmesine öncelik verilmeliyken, kötü amaçlı e-postalar ve kimlik avı her geçen gün daha karmaşık hale geldiği için çalışanlarınızın kötü havayı tanıması ve bir saldırıyla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmesi gerekiyor.

 

Ancak veri kaybınızın nedeni ne olursa olsun, verilerinizi yedeklemek işinize hızla geri dönmenize yardımcı olacaktır. Şirketiniz için belirlenen uygun yedekleme çözümleri, iş sürekliliğini korumak ve veri kaybından kaynaklanan maliyetli kesinti sürelerini önlemek için ihtiyaç duyduğunuz her şeye sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

Şirketler Hangi Verileri Yedeklemeli?

 

Şirketler hemen hemen her süreçten veri üretir. İş kararlarını destekleyen, size şirketinizin mali durumu hakkında bilgi veren ve zaman içinde müşteri ilişkilerini izlemenize yardımcı olan önemli verilerdir bunlar.

 

Her departmanın çalışması için belirli veri türlerine ihtiyacı vardır. Web sitesi etkileşimleri satışları ve pazarlamayı beslerken, dijital iletişim ise müşteri hizmetleri için kritik öneme sahiptir ve finansal veriler paydaşlarınız için ciddi önem arz eder. Tüm iş verileri, içgörülere dönüştürüldüğünde fırsatları ortaya çıkarır ve şirketlerin kendi pazarlarında rekabet etmesine yardımcı olur.

 

Dosyalar, klasörler, resimler, ürün açıklamaları, koleksiyonlar, ödemeler, teslimat bilgileri, satıcı verileri, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII), hesap bilgileri, işlemler, etkileşimler, ödeme verileri ve hatta üçüncü taraf uygulama verilerinin yedeklenmesi gerekir. Üçüncü taraf SaaS söz konusu olduğunda, çoğu satıcı yalnızca kendi platformunu yedekler; bu nedenle, kendi taraflarında bir hata olursa, kurtarılması zor olan bir veri felaketi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

İş verilerini bu ışıkta düşündüğünüzde, hepsi çok önemlidir. Bu, tüm verilerin yedeklenmesi ve gerektiğinde hızlı bir şekilde geri yüklemeniz için kullanılabilir olması gerektiği anlamına geliyor.

 

İşletmeler için Veri Yedekleme İpuçları

 

Günümüzün iş ortamının yüksek teknolojili doğasına rağmen, iş verilerinin yedeklenmesi karmaşık değildir. Belli başlı ipuçları olan veri yedekleme için en doğru çözüm;

 

1. Basit olmalı. Seçtiğiniz veri yedekleme çözümü, ekibinizdeki teknik açıdan en az eğilimli kişi için kurulumu ve kullanımı kolay olmalıdır. Verilerinizi kurtarmak için ne kadar az adım atılırsa o kadar iyidir.

 

2. Kapasite yönetilmeli. Ne kadar veriyi yedeklemeniz gerekiyor? Depolama alanı tahsisinizi aşarsanız, ek ücretlerden sorumlu olabilirsiniz. Depolama kapasitenizi yönetmenize yardımcı olacak bildirimleri ayarlayabildiğinizden emin olun.

 

3. Otomatikleştirilmeli. Çoğu küçük işletme, yedekleme süreçlerini yönetmek için kurum içi bir BT ekibine sahip değildir. İdeal olan otomatik olarak çalışan bir çözüme sahip olmaktır.

 

4. Esnekliğe sahip olmalı. Yedeklerinizi, iş modelinize uygun aralıklarla çalışacak şekilde yapılandırabilmelisiniz.

 

5. Entegre halde çalışmalı. Halihazırda kullandığınız sistemlerle uyumlu ve entegre olan bir yedekleme çözümüne sahip olmalısınız.

 

Peki Şirketinizin Verilerini En Kolay ve Güvenli Şekilde Nasıl Yedeklersiniz?

 

Acronis ile Güvenli Yedekleme

 

Acronis, verilerinizin yedeklenmesini sağladığı gibi verilerinizin güvende olması için gelişmiş özelliklerle donatılmıştır.

 

·         Yüksek Güvenlik: Acronis kötü amaçlı yazılımlarla mücadele eden güçlü bir sisteme sahiptir.

·         Mobil Uyumluluk: Yerel dosyalarınızın yanında mobil cihazlarda bulunan verileri de yedekler.

·         Gerçek Zamanlı Koruma: Acronis verilerinizin güvenliğini gerçek zamanlı olarak sağlar.

·         Basit Kullanım: Acronis basit arayüzü sayesinde oldukça kolay bir şekilde kullanılır.

 

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.