Azure maliyet optimizasyonu veya Azure maliyet yönetimi, kuruluşların bulut maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olan bir süreçtir. Amaç, kurumsal ihtiyaçlar ile altyapı kullanımı arasında bir denge oluşturarak gereksiz maliyetleri olabildiğince azaltmaktır. Azure bir bulut platformudur ve altyapıyı kurmak için ön ödeme gerektirmez. Ek olarak, Azure tarafından sunulan hizmetler genellikle çok çeşitli yönler üzerinde ayrıntılı denetimle birlikte müşterilerin maliyetlerini de daha iyi yönetmelerini sağlar. Maliyetlerin istenilen seviyede kalması için kuruluşların kaynak tüketimini doğru şekilde yönetmesi gerekir. Azure da kuruluşlara bu amaca ayrılmış çok çeşitli araçlar ve hizmetler sunar. Ancak, maliyetleri gerçekten optimize etmek için kuruluşların Azure bulut konusunda yüksek düzeyde uzmanlığa ve anlayışa ihtiyacı vardır.

 

Bu yazıda, Azure'a yatırım yaparken ve bunu şirketinizin BT stratejisine uygularken maliyet tasarrufu sağlayabileceğiniz en iyi 8 yola göz atacağız.

 

Azure ile Maliyet Tasarrufu Yapmanın 8 Yolu

 

1. Sanal Makine (VM) Depolamalarını Yönetin: Azure'da bir sanal makineyi (VM) sildiğinizde veya devre dışı bıraktığınızda ekli depolama genellikle devam eder. Bu, depolama diskinizi aktif olarak kullanmasanız bile bunun için ödeme yapacağınız anlamına gelir. Benzer şekilde, kullanılmayan veya bilinmeyen sanal makineleriniz olsa bile onlar için ödeme yapmaya devam edersiniz. Bunu düzeltmek için Azure üzerinde çalışan tüm kaynakların aktif olarak kullanıldığından emin olmanız gerekiyor. Sahip olmadığınız veya herhangi bir VM'ye bağlı olmayan yönetilen diskleri aramak için Azure portalını kullanın. Bu, gelecekte diski veya VM'yi geri yükleme seçeneğini korurken aynı zamanda maliyetlerden de tasarruf etmenizi sağlar.

 

2. Depolama Katmanlamasını Kullanın: Azure depolama modeli, kuruluşlara çeşitli depolama katmanları sunar. Premium ve Hot katmanları daha yüksek bir maliyete sahip olsa da herhangi bir zamanda hızlı bir şekilde erişilebilme olanağı sunar. Serin ve Arşiv depolama katmanlarının aylık GB maliyeti çok daha düşüktür ancak içeriğe erişebileceğiniz sıklık ve hıza birtakım sınırlamalar getirir ve daha yüksek veri alma ücretleri yaratır. Her veri türü için doğru depolama katmanını kullanmak uygun maliyetli olabilir. Örneğin, nadiren erişilen verileri düşük maliyetli bir soğuk depolama katmanına otomatik olarak taşıyabilir ve uzun vadede devam eden depolama maliyetlerinin büyük bir yüzdesinden tasarruf edebilirsiniz.

 

3. Azure Spot Bulut Sunucuları: Azure spot sanal makineleri, aynı VM türleri için ‘kullandıkça öde’ fiyatlarına kıyasla yüzde 90'a varan indirimler sunar. Spot bulut sunucuları, spot pazarda teklif verebileceğiniz kullanılmayan Azure işlem kapasitesini ifade eder. Azure'un kapasiteyi geri kazanması gerektiğinde, Azure altyapısı Spot VM'yi yalnızca 30 saniyelik bir bildirimle siler. Bu nedenle, spot VM'ler çoğunlukla toplu işler, geliştirme/test ortamları ve dağıtılmış bilgi işlem iş yükleri gibi kesintiye uğrayabilen iş yükleri için de oldukça kullanışlıdır.  

 

4. B Serisi VM’leri Kullanın: Azure, her zaman yüksek CPU performansı gerektirmeyen ancak ara sıra daha fazla performans gerektiren iş yükleri için uygun olan B-Serisi VM'ler sağlayarak bu tür iş yüklerini desteklemenin uygun yollarından biridir. B serisi sanal makineler, iş yüklerinin CPU kapasitesini tam olarak kullanmadığını algılar ve kredi biriktirir. Diğer zamanlarda, iş yükü daha fazla performansa ihtiyaç duyduğunda, bu kredileri yüzde 100'e varan vCPU performansına ulaşmak için kullanır. Etki alanı denetleyicileri, dosya sunucuları, web sunucuları ve küçük veri tabanı sunucuları gibi her zaman kullanımda olmayan sunucuları tanımlayın. Bu sunucuların tümü ani CPU kullanımına sahip olma eğilimindedir. Bu iş yükleri için normal sanal makinelerden önemli ölçüde daha ucuz olan ve bu kullanım profili için benzer performans sağlayabilen B serisi örnekleri kullanmayı düşünün.

 

5. Azure Maliyet Yönetimi: Maliyet Yönetimi, Azure portalında yerleşik olarak bulunan ücretsiz bir araçtır. Verileri toplayarak Azure hizmetlerinde maliyet tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilecek analizler sağlar. Azure, diğer bulutların yanı sıra Azure için kaynak kullanımını ve harcamalarını izlemenizi sağlayan Azure Danışmanı, Maliyet Hesaplayıcı, Maliyet Analizi, Azure Bütçeleri ve Cloudyn dahil olmak üzere maliyet planlama ve iyileştirme için de ek araçlar sağlar.

 

6. İş Yüklerinin Konteynerlere Kaydırılması: Konteynerler, sanal makinelere göre daha hafiftir. Bir fiziksel ana bilgisayarda birden fazla kapsayıcılı uygulama çalıştırabilir ve bazı durumlarda ana bilgisayar başına düzinelerce kapsayıcıya kadar çıkabilirsiniz. Uygulamalarınızı kapsayıcı olarak yeniden paketlemek, VM kullanımını azaltmaya ve maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilir. Uygulamaları geleneksel Azure VM'lerinden Azure Kubernetes Service (AKS) gibi bir kapsayıcı hizmetine geçirmeyi düşünün.

 

7. Elastik Veri Tabanlarına Geçin: Azure SQL Veri tabanı elastik havuzları, değişen ve öngörülemeyen kullanım talepleri olan birden çok veri tabanını yönetmek ve ölçeklendirmek için basit ve uygun maliyetli bir çözümdür. Elastik havuzdaki veri tabanları tek bir sunucuda bulunur ve belirli sayıda kaynağı belirli bir fiyata paylaşır. SQL veri tabanındaki elastik havuzlar, hizmet olarak yazılım (SaaS) geliştiricilerinin, her bir veri tabanı için performans esnekliği sağlarken önceden belirlenmiş bir bütçe dahilinde bir grup veri tabanı için de fiyat performansını optimize etmesine olanak tanır.

 

8. Uygulama Bağımlılıklarınızı İzleyin: SQL sunucunuzun yanı sıra, uygulamanızın sıra kullanma ve önbelleğe alma gibi başka işlevleri bulunur. Bu nedenle, diğer bağımlılıkları ve CosmosDB ve Azure Depolama gibi Azure özelliklerini içermesi muhtemeldir. Redis için Azure önbelleği, verilerinizi disk yerine bellekte depolamanıza olanak tanır ve istekleri milisaniyeler içinde işleyerek size hızlı önbellek işlemleri ve oldukça ölçeklenebilir veri katmanları sunar. Microsoft Azure Service Bus, mesajlar yoluyla veri ve durum aktarabilen güvenilir bir platform oluşturmak için uygulamaları ve hizmetleri ayırma amaçlı kullanılabilir. Azure maliyet iyileştirme çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için tüm bağımlılıklarınızın iyi ölçeklendirilebildiğinden ve en iyi şekilde performans gösterdiğinden emin olun.

 

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.