Bulut bilgi işlem en basit haliyle sunucular, depolama, veritabanları, ağ iletişimi, yazılım, analitik ve zeka dahil olmak üzere bilgi işlem hizmetlerinin daha hızlı yenilik, esnek kaynaklara erişim ve ekonomik imkanlar sunmak için bulut yani internet üzerinden yapılması anlamına gelir. Fiziksel veri merkezleri ve sunucuları satın almak ve sürekliliklerini sağlamak için çaba sarfetmek yerine bir bulut sağlayıcının sunduğu işlem gücü, depolama ve veritabanları gibi teknoloji hizmetlerini satın alabilirsiniz. BT kaynaklarının internet üzerinden, istek üzerine ve genellikle yalnızca kullandıkça ödeme hizmetleri sunulması en büyük avantajlarından biridir. Bu sayede işletme maliyetleri düşer, altyapı daha verimli bir şekilde kullanılır ve şirket ihtiyaçları değiştikçe uygun ölçeklendirmeye olanak tanır.

 

Avantajları nelerdir?

 

1. Maliyet: Bulut bilişim, değişken giderleri (yazılım, donanım, yerinde veri merkezleri vb.) sabit giderler (veri merkezleri ve fiziksel sunucular gibi) ile değiştirmenize ve BT için yalnızca tükettiğiniz kadar ödeme yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca, ölçek ekonomisi sayesinde değişken giderler, işlemleri kendiniz yaptığınızda ödeyeceğinizden çok daha düşük olur.

 

2. Hız: Bulut bilişim, daha hızlı yenilikler yapılmasına ve çok çeşitli teknolojilere kolay erişim sağlar. Çoğu bulut bilgi işlem hizmet, talep üzerine sağlanır ve bu sayede büyük miktarlarda bilgi işlem kaynağını bile yalnızca birkaç dakika içerisinde sunabilir. İhtiyaç duyulduğunda işlem, depolama ve veritabanı gibi altyapı hizmetlerinden Nesnelerin İnterneti (IoT), makine öğrenimi, data havuzları, analiz ve daha fazlasın için kaynakların hızla kullanılmasına izin verir. Teknoloji hizmetlerini kısa süreler içerisinde dağıtabilir ve fikir aşamasından uygulama aşamasına kadar hızla geçebilirsiniz. Bu da işletmelere denemeler yapma, yeni fikirleri farklı müşteri deneyimlerinde test etme ve işletmeyi dönüştürme özgürlüğü ile birlikte çok fazla esneklik sağlar. Kapasite planlama üzerindeki baskıyı azaltır.

 

3. Küresel Ölçek: Bulut bilgi işlem hizmetleri sayesinde yeni coğrafi bölgeleri kapsayacak esnek ölçeklendirmeler yapabilirsiniz. İşletme uygulamalarınızın, doğru miktarda BT kaynağının (daha fazla veya daha az bilgi işlem gücü, depolama, bant genişliği vb.) tam da ihtiyaç anında sadece birkaç tıklamayla birden fazla coğrafi konumda sunulması anlamına gelir. Bu sayede işletme uygulamaları gecikmeyi azaltır ve son kullanıcılara daha yakın olarak kullanıcı deneyimini geliştirir.

 

4. Üretkenlik: Yerinde veri merkezleri genellikle çok fazla istifleme, rafta saklama alanı, donanım kurulumu, yazılım düzeltme eki uygulamaları ve diğer ekstra zaman gerektiren bilgisayar teknolojileri yönetimi işlerine ihtiyaç duyar. Oysa bulut bilgi işlem sayesinde gelecekte karşılaşılacak en yoğun ticari etkinlik düzeyleri için bile fazladan kaynak tedarik edilmesi gerekli olmaz. Yalnızca ihtiyaç duyulduğu miktarda kaynak tedarik edilmesi yeterli olacaktır. Bu tür kaynaklar için işletmenin ihtiyaçları değiştikçe kapasiteyi anında yükseltecek ya da düşürecek şekilde artan ya da azalan şekilde yönetebilirsiniz. Bulut bilgi işlem hizmetleri, bu görevlerin çoğuna olan ihtiyacı ortadan kaldırma yeteneği sayesinde bilişim teknoloji departmanında çalışan ekiplerin daha önemli iş hedeflerine ulaşmaları için zaman harcamaları adına kolaylık sağlar.

 

5. Verimlilik: En büyük bulut bilgi işlem hizmetleri, düzenli aralıklarla son geliştirilen yeni nesil en hızlı ve en verimli bilgi işlem donanımına yükseltilen ve dünya çapında çalışan güvenli veri merkezleri ağında çalışır. Bu imkan, işletme uygulamaları için ağ gecikmesinin maksimumda azaltılması ve daha büyük ölçek ekonomiler de dahil olmak üzere tek bir kurumsal veri merkezine kıyasla oldukça çeşitli avantajlar sağlar.

 

6. Güvenilirlik: Bulut bilgi işlem hizmetleri veri yedeklemeyi, olağanüstü durumlarda yaşanan sorunların kurtarılmasını ve iş sürekliliğini daha kolay ve daha uygun maliyetli hal getirir. Bunu, bulut sağlayıcının dünya çapında çalışan ağındaki birden çok yedekli sitede yansıtmasıyla sağlar.

 

7. Güvenlik: Bulut sağlayıcıların birçoğu, genel olarak işletmenin güvenlik duruşuna güç katan ve verilerini, uygulamalarını, altyapılarını tüm potansiyel tehditlerden korumaya yardımcı olmayı hedefleyen geniş bir dizi ilke, teknoloji ve kontrol imkanı sunar.

 

Bulut Bilişim Türleri

 

Tüm bulut bilgi işlem hizmetleri aynı şekilde çalışmaz ve aynı hizmeti sunmaz. Dolayısıyla tek bir bulut bilgi işlem türü her işletme için doğru tür değildir. İşletmelerin ihtiyaçları için doğru çözümü sunmaya yardımcı olma odaklı birden fazla farklı model, tip ve hizmet geliştirilmiştir. Bir bulut bilişim hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız, öncelikle bulut hizmetlerinizin uygulanacağı bulut dağıtım türünü ya da bulut bilgi işlem mimarisini belirlemeniz gerekir. Bulut hizmetlerini dağıtmanın üç farklı yolu vardır: Genel bulut, hibrit bulut, özel bulut.

 

Genel Bulut: Genel bulutlar, sunucular ve depolama gibi bilgi işlem kaynaklarını internet üzerinden sağlayan üçüncü taraf bulut hizmeti sağlayıcılarına aittir ve bu sağlayıcılar tarafından işletilmektedir. Genel bir bulutta bütün donanım, yazılım ve diğer destekleyici altyapı üçüncü taraf bulut sağlayıcısına aittir ve onun tarafından yönetilmektedir. Bir web tarayıcısı kullanarak bu hizmetlere erişir ve hesabınızı yönetirsiniz. Microsoft Azure, genel buluta bir örnektir.

 

Özel Bulut: Özel bulut, yalnızca tek bir işletme veya kuruluş tarafından kullanılan bulut bilgi işlem kaynaklarını ifade eder. Özel bir bulut, fiziksel olarak şirketin tesis içi veri merkezine yerleştirilebilir. Bazı şirketler, özel bulutlarını barındırmaları için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılara da ödeme yapar. Özel bulut, hizmetlerin ve altyapının özel bir ağda tutulduğu buluttur.

 

Hibrit Bulut: Hibrit bulutlar, genel ve özel bulutları veri ve uygulamaların aralarında paylaşılmasına izin veren bir teknolojiyle birbirine bağlayarak bir araya getirir. Hibrit bulut, verilerin ve uygulamaların özel ve genel bulut sağlayıcılar arsında taşınmasına izin vererek işletmelere daha fazla esneklik, daha fazla dağıtım seçeneği, mevcut altyapınızı ve güvenliğinizi aynı zamanda da uyumluluğunuzu optimize etmeye yardımcı olur.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.