Bulut tabanlı ERP çözümleri, kullanıcılara internet üzerinden sunulan ve genellikle bir tarayıcı aracılığı ile erişilen ERP uygulamaları paketidir. Yazılımın genellikle bilgisayarlara yüklenmesi gerekmiyor ve kullanıcı başına, aylık sabit ücret üzerinden sunuluyor. Özel sektörde bulut tabanlı kurumsal kaynak planlaması (ERP), gün geçtikçe iş altyapısının önemli ve vazgeçilmez bir parçası haline gelmekte. Öyle ki, işletmeler pazarda rekabete devam ederken bir zamanlar birbirinden ayrı olarak konumlanan muhasebe, veri tabanları, belgeler ve elektronik tablolar artık ERP çözümleri sayesinde yetkili çalışan tarafından zaman ve mekan fark etmeksizin anında erişim kolaylığı ile ortak bir ara yüz üzerinde düzenlenebiliyor. Günümüzde pek çok şirket ERP çözümlerini değerli bulsa da oransal olarak pek azı bu konuda harekete geçmiş durumda.

 

Büyük ölçekli işletmelerin yanı sıra daha küçük ölçekli işletmeler için de bulut tabanlı ERP çözümlerinin faydaları azımsanmayacak kadar fazla. Daha küçük işletmeler için bulut tabanlı ERP, büyük veri kütlelerini yönetmeyi ve olumsuz bir durumda birbirinden bağlantısı kesilecek olan karmaşık süreçleri kolaylaştırmayı mümkün kılıyor. Küçük ölçekli işletmeler için artırılmış verimlilik, azaltılmış ek yük ve daha kullanışlı ekipmanla süreçlerin daha hızlı ve hareketli olmasını sağlıyor. Ayrıca, işletmenizin ihtiyaçlarına göre ölçeği büyütmek ve küçültmek de oldukça kolay.  İşletmenizin büyüklüğüne, finansal durumuna ve yapısına bağlı olarak bulut tabanlı ERP çözümleri olağanüstü bir değer sunuyor.

 

Bulut tabanlı ERP çözümleri kullanmak, bilgileri gerçek zamanlı olarak erişilebilir hale getirirken tüm süreçlerin durumu ile ilgili görünürlük de veriyor. Artan erişilebilirlik, işletmeniz genelinde verileri paylaşma ve entegre etme yeteneğini daha kolay hale getirdiğinden departmanlar arası iş birliğini ve üretkenliği artırdığı anlamına geliyor. Kritik iş kararları, bulut tabanlı ERP çözümleri sayesinde operasyonlardaki herhangi bir değişikliği yanıtlamak için uzaktan ya da hibrit çalışanlar tarafından kolaylıkla alınabilir.

 

Bulut tabanlı ERP çözümleri, işletmelere abonelik sistemiyle sunulan kurumsal kaynak planlama çözümü olarak tanımlanıyor. Bu çözümler, verileri buluttan üretim noktalarına ve çalışanlara iletmek için bir web tarayıcısı veya web hizmeti kullanıyor. 2013 yılından bu yana bulut tabanlı ERP çözümleri şirketler tarafından sık tercih edilir hale gelmiştir. Bulut tabanlı ERP çözümlerinin avantajları geleneksel ERP çözümlerine oranla çok daha fazla. Harcamalardan tasarruf, kolay erişim ve teknik gereksinimlerin karşılanabilirliği bu avantajların yalnızca bir kısmı olarak karşımıza çıkıyor.

 

Gerçek Zamanlı Analitiklere Erişim Sağlar, Esnek ve Güvenilir Hizmet Verir

 

Eski pek çok ERP sisteminde yaygın olarak karşılaşılan sorunlardan biri, özellikle yeni yazılıma yükseltilirken diğer sistemlerle uyumsuz çalışmasıydı. Bulut tabanlı ERP çözümleri ise şirket verileri açısından daha eksiksiz, doğru ve güncel bir görünümü hedefleyerek eski versiyonlarda sık karşılaşılan uyumsuzluk gibi sorunlara çözüm sunmak için hazırlandı. Geleneksel sistemler, ERP’lere veri akışı yapabilmek ve diğer teknolojiler ile entegrasyonu hızlı bir şekilde kolaylaştırmak için genellikle standart araçlar kullanır. Bulut tabanlı ERP çözümlerinin en büyük avantajlarından biri ise gerçek zamanlı analitiklere erişim imkanı sağlamasıdır. Bu imkan, şirketlere önemli verileri gerçek zamanlı olarak görmelerini ve böylece incelenen verilerin her zaman alakalı ve güncel olduğunu bilmelerinin rahatlığını yaşatıyor. Ek olarak, gerçek zamanlı analitiklere erişim, kritik iş kararları verirken şirketlere yardımcı oluyor ve süreç optimizasyonu sağlıyor. Bulut güvenliği konusuna kuşkulu yaklaşan bir grup insan bulunmaktadır. Bu insanlar, bulut şifrelemenin yeterince güvenli olmadığını ya da şirket verilerinin hackerler için kolay bir hedef olduklarını düşünebilir. Ancak düşünülenin aksine bulut tabanlı ERP çözümleri büyük ya da küçük ölçekli olması fark etmeksizin her işletmeye sağlam güvenlik sağlar. Şirket içi tüm etkinlikler izlendiği ve bulut tabanlı ERP’lerde depolanan veriler tamamen şifrelendiği için verilerin üçüncü bir taraf aracılığıyla yedeklenmesi konusunda endişelenilmesine asla gerek kalmaz. Bulut tabanlı ERP çözümlerinin bir diğer avantajı ise internet erişimine sahip olduğunuz sürece ihtiyacınız olan tüm veri ve bilgilere her yerden, istediğiniz zaman kolayca erişebilme imkanı sunmasıdır. Bir bulut sistemi her şeyi uzaktan depolar ve çalıştırır, böylece çalışanlar ülke geneline yayılmış olsalar bile herhangi bir bağlanabilir cihazdan gerçek zamanlı olarak verilere ulaşabilirler. Bu imkan şirketler için elbette oldukça önemlidir.

 

Maksimum Verimlilikte Servis Desteği, Düşük İşletme Maliyetleri ve Ölçeklenebilir Hizmet Sunar

 

Şirket içi bulut tabanlı ERP sistemleri, donanım ve yazılım güncellemelerine ayak uydurmak için minimum işletme maliyeti gerektirir. Bulut satıcıları, bir abonelik modeli olarak ERP çözümleri sunar ve bu maliyetler muadil sistemlere kıyasla daha uygundur. Genellikle şirketinizin bütçesine uygun olarak çalışacak şekilde kişiselleştirilebilir. Şirket içi yazılımları güncellemek ve yükseltmek genellikle maliyetlidir, zaman alıcıdır ve bazen tamamlanamaz. Ayrıca, güncellemeler çoğu şirketin kolayca karşılayamayacağı kesinti süresi getirir. Arıza süresi, sorun giderme ve herhangi bir yeni yazılım paketini kurarken zorluklarla karşılaşılabilir. Bulut tabanlı ERP çözümleri, bir kurulum için daha fazla ödeme yapmadan veya üretimi durdurmadan en son sürüme sürekli erişim sağlar. Bulut tabanlı ERP çözümleri, abonelik tabanlı bir model olması sebebiyle oluşabilecek sorunlar için 7 gün 24 saat servis desteği sunar. Ayrıca, bulut tabanlı ERP çözümleri şirket gelişiminin her aşamasında tüm altyapıyı gerekli boyuta ayarladığı için kolayca ölçeklenir. İşletmeler için ölçeklenebilirlik büyük bir avantajdır. Yerinde altyapı ile ölçeklendirme, işin maliyetli ve karmaşık bir yönü olabilir. Bu nedenle bulut tabanlı ERP çözümleri tüm bu süreci kolaylaştırır.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.