MFA (çok faktörlü kimlik doğrulama) nedir?

Çok faktörlü kimlik doğrulaması (MFA), bir kullanıcı hesabına erişmek istediğinde, kullanıcı kimliğini kanıtlamak için en az iki veya daha fazla türde doğrulamayı gerekli kılan, araya ekstra bir güvenlik adımı ekleyerek hesap güvenliğini artıran bir çözümdür.

 Microsoft MFA ücretsiz bir çözümdür ve sunduğu çok aşamalı kimlik doğrulama katmanı sayesinde hesap bilgileriniz ele geçirilse bile SMS, Telefon araması ve mobil uygulama bildirimi gibi ek güvenlik önlemleri ile hesabınızı koruma altına alabilirsiniz. .

Microsoft Azure Hesaplarında MFA Nasıl aktifleştirilir?

İlk adımda https://portal.azure.com/ adresine Global Admin rolüne sahip yönetici hesabı ile giriş sağlıyoruz. Arından sol menüden yer Alan Active Directory > Users menüsüne erişiyoruz.

çok faktörlü kimlik doğrulama Azure

Bu bölümde organizasyonunuz altında yer alan tüm Microsoft 365 ve Azure kullanıcılarınızı görüntüleyebilirsiniz. MFA’yı aktif konuma getirmek için sağ üst bölümde yer alan Per-User MFA linkine erişiyoruz.

MFA Azure nasıl aktif edilir

Açılan pencere içerisinde gelen tüm kullanıcıları seçerek, MFA Status‘unu Enforced yapıyor ve Bulk Update butonu ile seçilen kullanıcılarda çok aşamalı kimlik doğrulamasını aktif ediyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra ilk login işlemlerinde zorunlu olarak MFA doğrulaması istenecektir.

Microsoft Azure ve 365 Hesaplarında MFA

Microsoft 365 Hesaplarında MFA Nasıl aktifleştirilir?

MFA aktivasyonunu Microsoft Azure portalı yerine Microsoft 365 Admin portalı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak,  https://admin.microsoft.com/ adresine Global Admin rolüne sahip yönetici hesabı ile giriş sağlıyoruz ve Users > Active Users > multi-factor authentication  adımlarını takip ediyoruz.

Microsoft 365 Hesaplarında MFA Nasıl aktifleştirilir

Açılan pencere içerisinde gelen tüm kullanıcıları seçerek, MFA Status‘unu Enforced yapıyor ve Bulk Update butonu ile seçilen kullanıcılarda çok aşamalı kimlik doğrulamasını aktif ediyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra ilk login işlemlerinde zorunlu olarak MFA doğrulaması aktif hale gelecektir.

Microsoft Azure ve 365 Hesaplarında MFA

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.