Uzaktan çalışanları desteklemek için güvenli, uygun maliyetli ve verimli bir yol sağlamak günümüz koşullarında tüm şirketler için giderek daha önemli hale geldi. Halihazırda birçok kuruluşun sanal masaüstlerinden yararlandığının farkında olabilirsiniz. İş gücünün çoğu uzaktan çalışma ile iş süreçlerini yönetmeye giderek alıştıkça sanal masaüstleri de daha popüler hale geliyor. Gerçek şu ki çalışma şeklimiz hızla gelişiyor. Artan sayıda şirket bu değişikliklere uyum sağlıyor ve Azure Windows Virtual Desktop olarak da bilinen Azure Sanal Masaüstü ile maliyetler ise şirketler için önemli derecede düşüyor.

 

Ancak, bu çözüm için tek kullanım durumu uzaktan çalışma değil. Azure Windows Virtual Desktop, tüm ekibinize cihazlarında ihtiyaç duydukları bilgilere ve uygulamalara güvenli erişim sağlamanın kolay ve güvenli bir yolunu sunuyor. Bu da zaman ve kaynak tasarrufu sağlayarak çalışan verimliliğini artırıyor.

 

Sanal Masaüstü Nedir?

 

Sanal masaüstü, uzak bir sunucuda çalışan tüm özelliklere sahip bir masaüstüdür. Bu, çalışanın nerede olursa olsun herhangi bir cihazdan iş uygulamalarına ve verilere güvenli bir şekilde erişmesi anlamına geliyor. Ayrıca ofisteki fiziksel masaüstü ekranının ötesindeki olanakları genişletmesiyle de çeşitli avantajlar sağlıyor. Azure Windows Virtual Desktop da bulut üzerinde çalışan bir masaüstü uygulaması ve görselleştirme hizmetidir. Çalışanlarınızın halihazırda kullandığı araçları ve kaynakları sunarken sanal bir masaüstünden bekleyebileceğiniz tüm avantajları sağlıyor.

 

Sanal Masaüstünün Faydaları

 

Kuruluşunuzun bir sanal masaüstü çözümünden yararlanıp yararlanamayacağını belirleyebilmek için ihtiyaçların net belirlenmesi ve detaylandırılması gerekiyor. Sanal masaüstleri belirli durumlara göre uygun faydaları sağlıyor. Çeşitli durumlara göre sanal masaüstlerinin kullanımı uygun çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

 

1. Personelinizin uzaktan çalışması gerekiyor. Ekibinizin evden, seyahat ederken veya ofiste çalışabilmesi ve nerede olursa olsun aynı kullanıcı deneyimine sahip olması gerekir. Şirket verilerine ve uygulamalarına erişimi yönetmeniz ve güvenli hale getirmeniz gerekir.

 

2. Basit güvenlik yönetimine ihtiyacınız bulunuyor. Bilgiye erişmesi gereken yüklenicileriniz veya yarı zamanlı personeliniz olduğunda, güvenlik bir endişe kaynağı olabilir. Azure WVD, verilerinize ve uygulamalarınıza kontrollü ve güvenli erişim sağlamanızı kolaylaştırıyor. Ayrıca, tam zamanlı çalışanlarınız sanal masaüstüne bağlanmak için ev bilgisayarlarını (veya Mac'lerini) kullanabilir. Bu, tüm kurumsal bilgilerinizi güvende tutar.

 

3. Ara sıra PC'lere ihtiyacınız oluyor. Tüm çalışanlarınızın özel bir bilgisayara ihtiyacı yoksa, birden fazla fiziksel makine kurmak için kaynakları boşa harcamayın. Azure WVD, ihtiyaç duyduğunuzda sanal bilgisayarları dağıtmayı mümkün kılıyor. İhtiyaçlarınız değiştikçe, iş gücünüzün ihtiyaçlarını karşılamak için sanal masaüstleri ekleyebilir veya kaldırabiliyorsunuz.

 

4. İşletmedeki farklı ekipler için farklı türde PC'lere ihtiyacınız mı var? Farklı kullanıcı gruplarına farklı sanal masaüstleri dağıtabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcılar yalnızca işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları uygulamalara ve bilgilere erişebilir. İhtiyaç duymadıkları bilgileri göstermeyerek onlara çalışmaları için ihtiyaç duydukları bilgi işlem gücünü verebiliyorsunuz.

 

Azure Windows Virtual Desktop’ı Farklı Kılan Nedir?

 

Geçmişte sanal masaüstü çözümleri karmaşık ve pahalıydı. Şirketlere kurulması ve yönetilmesi zordu. Sanal masaüstlerini çalıştırmak için büyük bir sunucu altyapısı gerekiyordu. Bu nedenle çoğu küçük ve orta ölçekli işletme, sanal masaüstlerini şirket içinde yönetecek kaynaklara sahip olamıyordu. Azure WVD, bunu tüm işletmeler için erişilebilir ve uygun maliyetli hale getirdi.

 

1. Dağıtımı ve yapılandırması basit. Artık Azure WVD’yi yönetmek her zamankinden daha kolay. Azure Portal'da sanal masaüstlerini ve uygulamaları dağıtabilir ve yönetebilir, kullanıcılar atayabilir ve izleme ile tanılamaya erişebilirsiniz. Bütün bunlar tek bir arayüzde sizin için kullanılabilir oluyor.

 

2. Uygun maliyetli. Azure Windows Virtual Desktop, yalnızca sanal masaüstleriniz açıkken sanal sunucular için ödeme yaptığınız için kuruluşunuzun maliyetten tasarruf etmesini sağlıyor. Ayrıca, Azure WVD kullanırken dağıtılmış bir ekip çalıştırmak için daha az altyapı gerekiyor.

 

3. Ölçeklenmesi kolay. Tüm iş uygulamalarınızı kullanıcılarınıza hızlı bir şekilde eksiksiz Windows 10 masaüstleri olarak sağlayabilirsiniz. İş gücünüz değiştikçe kullandığınız sanal masaüstlerinin sayısını da artırabilir veya azaltabilirsiniz.

 

4. Esnek. Tüm Microsoft Cloud Hizmetlerinde olduğu gibi Azure WVD'de de sözleşmeye dayalı taahhüt yoktur. Hizmetin kendisi de mevcut diğer seçeneklerden daha esnektir, çünkü çalışanlarınıza tüm masaüstü deneyimini sunmayı veya yalnızca belirli sanal uygulamalar sunmayı seçmenize olanak tanıyor.

 

5. Gelişmiş güvenlik sunar. Şirketinizin verilerini bir Azure WVD’ye taşımak, herhangi bir donanımın kurcalanması, kaybolması veya çalınması riskini ortadan kaldırır. WVD, Microsoft Azure ile aynı güvenlik üzerine kurulmuştur. Böylece kimlik yönetimi, yedekleme, veri tabanı güvenliği ve daha fazlasının tüm avantajlarından yararlanabileceksiniz. Microsoft'un her yıl güvenliğe 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını, güvenliğinizi geliştirmeye adanmış 3.500'den fazla güvenlik uzmanına sahip olduğunu ve Azure'ın herhangi bir bulut üstü hizmet sağlayıcısından daha fazla uyumluluk sertifikasına sahip olduğunu unutmayın. Bu, mevcut en yeni ve en büyük güvenlik araçlarına erişiminiz olduğu anlamına geliyor.

 

Azure Windows Virtual Desktop’ı Kimler Kullanmalı?

 

Bu çözüm her büyüklükteki işletme için uygundur. Azure WVD, personelinin uzaktan çalışmasına ihtiyaç duyan veya dış çalışan kaynağı kullanan ya da farklı sayıda masaüstü ve türe ihtiyacı olan kuruluşlar için özellikle yararlıdır. Geçmişte sanal bir masaüstü kullanmayı düşündüyseniz ve maliyet veya karmaşıklık sizi engelliyorsa, şimdi düşünmenin tam zamanı.

 

Dünyanın en popüler bulut servislerinden biri olan Microsoft Azure’un sanal masaüstünü kullanmaya Logosoft’un 30 yıllık tecrübesiyle başlayın ve kaliteli hizmetin keyfini sürün.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.