Acronis ile Microsoft 365 Kullanan Müşterilerin Verilerini Güvenle Yedekleyin

 

Kuruluşlar, bulutta iş birliği kolaylığı için Microsoft 365'i (eski adıyla Office 365) seçmeye devam ediyor. Bugün Microsoft 365'i oluşturan uygulamalar ve hizmetler paketi, Word, Excel ve PowerPoint gibi popüler araçların yanı sıra mailleşme için Outlook, mesajlaşma uygulaması için Exchange Online, bulut tabanlı dosya depolama uygulaması için OneDrive, iş ve bulut tabanlı iş birliği aracı SharePoint ve Teams’i içeriyor. Microsoft 365’in 300 milyonun üzerinde ticari lisansı bulunuyor. Pandemi beraberinde uzaktan çalışmayı etkinleştirmeye olan ihtiyacı da artırırken, Microsoft Teams'in de büyük ölçüde benimsenmesine neden oldu ve büyüme yavaşlamıyor. Geçen yıl sadece üç ayda Teams’in aylık aktif kullanıcı sayısı 145 milyondan 250 milyona çıktı.

 

Peki şirketler Microsoft 365’e bu kadar bağlıyken, veriler ne kadar güvende? Şirketler Microsoft 365 verilerini yedekliyor mu? Yoksa büyük bir boşluk mu bulunuyor? Bu çözümlerin bu kadar yaygın kullanımıyla, Microsoft'un yerel araçlarının yedekleme ve kurtarmayı destekleyip desteklemediğini ve destekliyorsa ne ölçüde desteklediğini bilmek önemlidir. Unutmayın ki kullanıcı hatasından kaynaklanan veri kaybı, kuruluşların e-posta ve belgelerde depolanan kritik satış, pazarlama, müşteri, finans ve IP verilerini kaybetmesinin 1 numaralı nedenidir.

 

Neden Office 365 Verilerini Yedeklemelisiniz?

 

Sağlam ve son derece yetenekli bir Hizmet olarak Yazılım (SaaS) platformu olan Microsoft 365, birçok kuruluşun ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılıyor. Ancak veri yedekleme konusu onun sorumluluğunda değil. Microsoft 365, genellikle yedekleme ile karıştırılan coğrafi yedeklilik sunar. Peki Office 365 verilerinizin denetimi sizde mi? İhtiyacınız olan tüm öğelere erişiminiz var mı? Microsoft'un birincil odak noktası, Office 365 altyapısını yönetmek ve kullanıcılarınızın çalışma süresini sürdürmektir. Microsoft'un verilerinizi sizin adınıza tamamen yedeklediği yanılgısı oldukça yaygındır ve bu gerçeklik göz ardı edildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Sonuç olarak, Exchange Online, SharePoint Online, OneDrive ve Microsoft Teams verilerinize erişebildiğinizden ve bunlar üzerinde kontrol sahibi olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

 

Office 365'i Yedeklemenin Kritik Olmasının Bazı Nedenleri

 

1. Yanlışlıkla silme. Office 365'e dahil edilen yerel geri dönüşüm kutuları ve sürüm geçmişleri, sizi veri kaybından yalnızca sınırlı bir şekilde koruyabilir. İki tür silmenin olduğu Office 365 platformunda geçici silme örneği, Silinmiş Öğeler klasörünün boşaltılmasıdır. “Kalıcı Olarak Silindi” olarak da adlandırılır. Bu durumda, kalıcı öğe tamamen kalıcı değildir, çünkü öğe yine Kurtarılabilir Öğeler klasöründe bulunabilir. Ancak sabit silme ise bir öğenin posta kutusu veri tabanından tamamen silinmek üzere etiketlenmesidir. Bu bir kez olduğunda ise verilerinize elveda diyebilirsiniz.

 

2. Tutma politikası boşlukları ve karışıklık. Dijital çağda iş dünyasının hızlı temposu, bırakın yönetmeyi, takip etmesi bile zor olan elde tutma politikaları da dahil olmak üzere, sürekli gelişen politikalara dayalıdır. Sabit ve geçici silme gibi, Office 365 de yalnızca durumsal veri kaybını önleyebilen sınırlı yedekleme ve saklama ilkelerine sahiptir ve her şeyi kapsayan bir yedekleme çözümü olması amaçlanmamıştır. Başka bir kurtarma türü olan posta kutusu öğelerinin belirli bir zamanda geri yüklenmesi Microsoft kapsamında değildir. Olağanüstü bir sorun olması durumunda, bir yedekleme çözümü, bu sorundan önceki bir zamana geri dönme ve günü kurtarma yeteneği sağlayabilir.

 

3. Dahili güvenlik tehditleri. Güvenlik tehdidi fikri, bilgisayar korsanlarını ve virüsleri öncelikle akla getiriyor. Ancak işletmeler içeriden gelen tehditlerle karşılaşıyor ve bunlar düşündüğünüzden daha sık yaşanıyor. Kuruluşlar hem kasıtlı hem de kasıtsız olarak kendi çalışanlarının oluşturduğu tehditlerin kurbanı olur. Microsoft'un normal bir kullanıcı ile işten ayrılmadan önce kritik şirket verilerini silmeye çalışan işine son verilmiş bir çalışan arasındaki farkı bilmesinin hiçbir yolu yoktur. Ayrıca bazı kullanıcılar, virüslü dosyaları indirerek veya güvenebileceklerini düşündükleri sitelere yanlışlıkla kullanıcı adlarını ve şifrelerini sızdırarak bilmeden ciddi tehditler oluştururlar.

 

4. Dış güvenlik tehditleri. Kötü amaçlı yazılımlar ve fidye yazılımları gibi virüsler, dünya genelindeki kuruluşlara ciddi zararlar veriyor. Yalnızca şirketin itibarı değil, aynı zamanda şirket içi ve müşteri verilerinin gizliliği ve güvenliği de risk altındadır. Dış tehditler e-postalar ve ekler yoluyla gizlice sızabilir ve kullanıcıları nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda eğitmek her zaman yeterli olmuyor. Exchange Online'ın sınırlı yedekleme/kurtarma işlevleri, ciddi saldırıların üstesinden gelmek için de yetersiz kalıyor. Bu yüzden gerekli olan düzenli yedeklemelerdir. Böylelikle verilerinizin ayrı bir kopyasına virüs bulaşmamasına ve hızlı bir şekilde kurtarabilmenize olanak sağlar.

 

Acronis ile Microsoft 365 Verileri Güvenli Yedekleniyor

 

Veri kaybı, ister büyük ister küçük bir kuruluş için olsun, ciddi ve maliyetli bir sorundur. Basit insan hatası kaçınılmazdır. Veri korumasındaki boşluklardan kaynaklanan kayıpları en aza indirmek ve hataların geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açmaması için destekleyici bir önlem olarak düzenli veri yedekleme uygulanmalıdır.

 

Önde gelen sağlayıcılar için global güvende bir bulut yedekleme hizmeti sunan Acronis ile Office 365 kullanan müşterilerin verileri güvende. Esnek ve güvenlik odaklı bir çözümle kritik Microsoft 365 verilerinizin güvenliğini sağlayan Acronis, dosya ve klasörlerden bireysel e-posta eklerine kadar her şeyi yedekliyor. Hatta erişim izinlerini bile. Kesinti sürelerini önleyerek ve iş sürekliliğini sağlayarak verileri gerektiği gibi yalnızca saniyeler içinde geri de yükleyebilirsiniz.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.