PowerPoint'te Microsoft Copilot Nasıl Kullanılır?

 

Yediden yetmişe pek çok kişinin başta sunum yapma olmak üzere çeşitli amaçlarla kullandığı PowerPoint, Microsoft Copilot ile çok daha güçlü bir hale geliyor. Copilot, sunum yapma deneyimini yeni bir noktaya taşıyarak birbirinden etkili sunumlar hazırlamaya yardımcı oluyor. Sizinle birlikte çalışan Copilot, PowerPoint sunumlarında zorlananların yanı sıra profesyonellerin de imdadına yetişiyor. PowerPoint Copilot nasıl kullanılır ve çok daha fazlası için yazının devamına göz atabilirsiniz.

Microsoft Copilot Nedir?

Kullanılan Microsoft 365 uygulamasına göre farklı işlevleri yerine getirebilen Copilot, yapay zeka destekli bir asistan olarak tanımlanabilir. Pek çok akıllı özelliğe sahip Microsoft Copilot, Microsoft 365 ile tam uyumlu çalışır. Copilot, prompt da denilen bir giriş sistemi aracılığıyla kullanıcıların taleplerine karşılık verir.

 

Copilot’a yaptırmak istediğiniz her şeyi sözlü veya yazılı şekilde belirtebilirsiniz. Özellikle sıklıkla Office programlarını kullanıyorsanız, Copilot işlerinizi fazlasıyla kolaylaştırabilir. Slayt hazırlamak başta olmak üzere Word üzerinde pek çok işlem için de Microsoft Copilot’tan faydalanabilirsiniz.

PowerPoint'e Copilot Nasıl Eklenir?

 

Microsoft tarafından sunulan Copilot, Mac, Windows ve iPad'deki Office uygulamalarında kullanılabilir durumdadır. Peki Copilot, Office uygulamaları arasında önemli bir yere sahip olan PowerPoint’e nasıl eklenir?

 

Bunun için ilk olarak bir PowerPoint sunusu açılması gerekir. Ardından açılan sunuda Copilot’un yer aldığı kısma tıklanmalıdır. Copilot seçeneğine tıklanmasının ardından kullanıcılar sunu oluştur seçeneği ile karşı karşıya kalacaktır.

 

Kullanıcılar buradan Copilot’a nasıl bir sunu oluşturmak istediğini anlatacağı kısma ulaşacaktır. İstenilen bilgilerle doldurmanın ardından Copilot sunuyu oluşturacaktır. Ancak Copilot’un yetenekleri bununla sınırlı değildir. Copilot aracılığıyla şablon üzerinden veya Word aracılığıyla da sunu oluşturmak mümkündür.

Microsoft Copilot PowerPoint'e Nasıl Yardımcı Olur?

 

 

PowerPoint Copilot aracılığıyla birçok farklı konu ve konseptte sunum hazırlanabilir. Microsoft Copilot’un PowerPoint’e yardımcı olduğu noktalar oldukça fazladır. Bunların başında istenilen konsept ve bilgiler aracılığıyla, bu isteklere uygun bir sunum hazırlanabilmesi gelir.

 

İster okul için isterseniz kurumsal bir şirket için sunum hazırlıyor olun, PowerPoint Copilot aracılığıyla konuya en uygun sunumu hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz şablon seçebilir, seçtiğiniz şablon üzerinden bir sunum yapabilirsiniz.

 

Buna ek olarak, bir Word belgesinden de sunum oluşturabilirsiniz. Böylece Word belgesinde yer alan yazıları kullandığınız bir sunuma sahip olabilirsiniz. Tüm bu özelliklerden faydalanarak yüksek kaliteli sunumlar ortaya çıkarabilirsiniz.

PowerPoint'te Microsoft Copilot Nasıl Kullanılır?

PowerPoint Copilot nasıl kullanılır? PowerPoint Copilot’u bilmek oldukça önemli bir konudur. Bu aracın kullanımını bilenler, sunumlarına yeni bir dokunuş yapabilir ve yapay zekanın gücüyle çok daha iyi sunumlar ortaya koyabilir.

 

Üretkenliğe katkıda bulunacak bir araç olan PowerPoint Copilot kullanımı oldukça basittir. PowerPoint’te Copilot seçeneğine tıklanması ve açılması kullanmak için yeterlidir. Seçeneğe tıkladıktan sonra genellikle Copilot tarafından hazırlanacak sunuya dair bilgi istenir.

 

Örneğin, bir marka için rakip analizi hazırlıyor olduğunuzu varsayalım. Copilot’a markanın kendisi başta olmak üzere rakiplere dair bilgileri de net bir şekilde vermeniz gerekir. Buna göre Copilot, daha kurumsal temaya sahip bir sunum hazırlayabilir.

 

İhtiyacınız olan basit bir sunum ise bu doğrultuda çok daha basit komutlar vererek, PowerPoint Copilot’un tam olarak ihtiyacınız olan sunumu hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda belirli bir şablon seçerek o şablonun kullanılmasını da isteyebilirsiniz.

 

Bir Word dosyasındaki içerikleri sunuma dönüştürmek için de Copilot’tan faydalanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Excel uygulamasındaki formüller için de Copilot’u kullanabilirsiniz. PowerPoint Copilot nasıl kullanılır konusunu öğrenerek bu asistanın tüm avantajlarını deneyimleyebilirsiniz.

Microsoft Copilot ile PowerPoint'te Neler Yapılır?

 

 

Microsoft Copilot ile yapabilecekleriniz arasında bunların yanı sıra şablon üzerinden, Word üzerinden ve talimatla sunum hazırlama gibi özellikler yer alır. Dilediğiniz bir şablonu seçerek Copilot’a ihtiyacınız olan konuda sunum hazırlatabilirsiniz.

 

Bu, özellikle zaman kazanmanıza yardımcı olurken, hızlı bir şekilde sunum hazırlamanıza da yardımcı olur. Böylece sunum yetişecek mi telaşını yaşamanıza gerek kalmadan ihtiyacınıza karşılık verebilecek bir sunuma sahip olabilirsiniz.

 

Şablon seçmeden, PowerPoint Copilot’a talimatlar vererek de bir sunum oluşturabilirsiniz. Bu talimatlar, sunumun nasıl olacağına dair tıpkı ünlü yapay zeka aracı ChatGPT’ye verilen komutlara benzeri komutlar vermenizi gerektirir.

 

Sunuma dair vereceğiniz komutlar renk, konu, yazı tipi gibi detayları içerebilir. Bu sayede istediğiniz yazı tipine, renk ve temaya sahip sunuma sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz geçişleri ayarlamak da PowerPoint Copilot ile artık çok basit.

 

Tek bir düğme kullanarak Copilot metni yeniden düzenleyebilir, geçişlerin mükemmel olmasını sağlayabilir ve farklı konularda sunumlar hazırlayabilirsiniz. Özellikle sunum hazırlamakta zorlanıyorsanız, tüm bu zorluğu Copilot sayesinde yenebilirsiniz.

 

Copilot yalnızca Powerpoint’te kullanmaktan öte faydalanabileceğiniz farklı özelliklere de sahiptir. Microsoft Copilot aracılığıyla dijital platformlarda kullanmak üzere metinler oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız etkili metinler aracılığıyla hedef kitlenizi yakalayabilirsiniz.

 

Aynı zamanda ister sunum hazırlarken isterseniz de Word üzerinde sesli yazdırma özelliği sayesinde istediğiniz yazıları yazdırabilirsiniz. Sunumlarda kullanmak üzere yaratıcı çizimler yaptırmak için de Copilot’tan yararlanabilirsiniz. Son olarak, ihtiyacınız olan kod dillerinde dilediğiniz kodu hızlı bir şekilde yazdırmak için de bu aracı kullanabilirsiniz.

PowerPoint için Microsoft Copilot'un Avantajları Neler?

 

 

 

 

Microsoft Copilot, Microsoft 365 uygulamalarında kullanılabilen bir araçtır. Bu aracın avantajları hem bireysel hem de kurumsal açıdan bu aracı kullanışlı kılmaktadır. Microsoft’un öne çıkan sunum oluşturma uygulaması olan PowerPoint ile de kullanılabilen Copilot’un PowerPoint’te sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanır:

 

       Microsoft Copilot, birçok kod diline hakim olduğundan, kod geliştirme sürecini kolaylaştırır. Böylece ihtiyacınız olan kodlara ulaşmak çok daha kolay hale gelir. Özellikle karmaşık grafikler veya özel işlevler oluşturmak için kodlardan yararlanmak istediğinizde, Copilot bu süreci hızlandırabilir. Microsoft Copilot aynı zamanda yazılım geliştirme süreçlerini hızlandırarak BT departmanı için yenilikçi çözümler üretir.

       PowerPoint'te kod kullanırken birçok uygulamada olduğu gibi hatalarla karşılaşılabilir. Karşılaşılan bu hataların giderilmesi zor olabilir. Microsoft Copilot, bu olası hataları belirleyebilir ve hata ayıklama sürecini kolaylaştırabilir.

       Copilot’tan öneriler ve ipuçları almak mümkündür. Bu sayede daha iyi sunumlar hazırlanabilir. Copilot tarafından sunulan öneriler aracılığıyla iyileştirmeler yapılabilir. Buna ek olarak sunuma özelleştirmeler de uygulanabilir. Özellikle pazarlama departmanları, PowerPoint’te Microsoft Copilot kullanarak hızlı ve etkili yönetici sunumları oluşturabilir.

       Kısa sürede sunum ihtiyacı oluştuğunda, Copilot’a ihtiyaç duyulan sunuma yönelik komutlar verilerek sunum oluşturulabilir. Bu sayede zamandan tasarruf edilebilir. Copilot, istenilen tema ve geçişlere sahip sunumu kolaylıkla hazırlayabilir. Tutarlı ve profesyonel sunumları kısa sürede hazırlamak için Copilot’tan yardım alınabilir.

       Copilot aracılığıyla bir Word dosyasındaki bilgileri sunuma taşıyabilirsiniz. Bu sayede Word belgesinde yer alan bilgilerin yer aldığı bir sunuma sahip olabilirsiniz. İki uygulama arasındaki entegrasyon sayesinde kopyala-yapıştır gibi işlemlerle uzun süre uğraşmadan sunum hazırlamak mümkün hale gelir.

       Zamandan tasarruf edebilir, üretkenliğinize katkıda bulunacak bu araç sayesinde çok daha etkileyici ve profesyonel sunumlar hazırlayabilirsiniz.

       Sunumda kullanacağınız metinler için Copilot’tan yararlanabilir, etkileyici ve sunum yapacağınız kitleye yönelik metinlere ulaşabilirsiniz.

       Basit ama uğraştırıcı işlerden Copilot yardımıyla kolayca kurtulabilirsiniz. Sunumunuzdaki tüm yazı tiplerini eşleştirmek veya ilgili görselleri sunuma eklemek gibi işlemler için Copilot’tan faydalanabilirsiniz.

       Sunumunuza dair bir özete ihtiyaç duymanız halinde Copilot’tan sunumu özetlemesini isteyebilir, bu sayede özet yazmakla uğraşmayabilir ve zaman kazanabilirsiniz. Ayrıca özeti sunumun başında vererek etkileyici bir başlangıç yapabilirsiniz.

       Kurumunuzdaki sunumların daha efektif olması için Copilot’u kullanabilir, zamandan tasarruf ederek kurumunuzdaki çalışma kültürünün daha çalışan dostu olmasını sağlayabilirsiniz.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.