ARTAN İŞLETME MALİYETLERİNİN REÇETESİ:

 

Dünya dijitalleşmeye hızla devam ederken, şirketler de bu yeni dünya düzenine uyum sağlamaya çalışıyorlar. Ticari faaliyet gösteren tüm işletmeler için en önemli konulardan biri işletme maliyetleridir. Özellikle son yıllarda işletme maliyetlerinin artış göstermesine karşılık çözüm olarak teknolojik kaynakların önemi ortaya çıkıyor. Mevcut işletme maliyetlerini kontrol edebilmek ya da düşürebilmek için teknolojiden yardım almaya başlayan işletmelerin tasarruf sağlaması birçok alanda kolaylaşıyor.

 

Sanallaştırma, Bulut Bilişimin Temelidir

 

Çoğu kuruluş, genellikle fiziksel sunucularını belirli bir uygulamaya adadıkları için kapasitelerinin yalnızca küçük bir bölümünde çalışan sunucular kullanır. Bu genellikle verimsiz bir mekanizmadır çünkü tüketilmeyen fazla kapasite vardır ve bu da daha yüksek işletme maliyetlerine ve BT maliyetlerine yol açar.

 

Sanallaştırma Nedir?

 

Sanallaştırma, fiziksel donanım üzerinde bir soyutlama katmanı oluşturmak için yazılım kullanır. Bunu yaparken, sanal makineler (VM'ler) olarak bilinen sanal bir bilgi işlem sistemi oluşturur. Bu, kuruluşların birden çok sanal bilgisayarı, işletim sistemini ve uygulamayı tek bir fiziksel sunucu üzerinde çalıştırmasına ve temelde onu birden çok sanal sunucuya ayırmasına olanak tanır. Sanallaştırmanın ana avantajlarından biri, fiziksel bilgisayar donanımının daha verimli kullanılmasıdır; bu da bir şirketin yatırımından daha büyük bir getiri sağlar.

 

Sanal Makine (VM) Nedir?

 

Mümkün olan en basit ifadeyle bir sanal makine (VM), fiziksel bir bilgisayarın sanal bir temsilidir. Yukarıda bahsedildiği gibi sanallaştırma, bir kuruluşun tek bir fiziksel makinede her biri kendi işletim sistemine (OS) ve uygulamalarına sahip birden çok sanal makine oluşturmasına olanak tanır.

 

Ancak sanal bir makine, fiziksel bir bilgisayarla doğrudan etkileşime giremez. Bunun yerine, üzerinde çalıştığı fiziksel donanımla koordinasyon sağlamak için hiper yönetici adı verilen hafif bir yazılım katmanına ihtiyaç duyar.

 

Hipervizör nedir?

 

Hipervizör, birden çok işletim sisteminin yan yana çalışmasına ve aynı fiziksel bilgi işlem kaynaklarını paylaşmasına izin veren ince bir yazılım katmanıdır. Bu işletim sistemleri, yukarıda bahsedilen sanal makineler (VM'ler) olarak gelir ve hiper yönetici her VM'ye temel bilgi işlem gücünün, belleğin ve depolamanın kendi bölümünü atar. Bu, VM'lerin birbirine müdahale etmesini önler.

 

Sanallaştırmanın İşletmelere Faydaları

 

Ortamınızı sanallaştırma, ölçeklenebilirliği artırırken aynı zamanda giderleri de azaltabilirken sanallaştırmanın kuruluşunuza getirebileceği birçok avantajdan yalnızca birkaçı ise şunlardır:

 

1. BT giderlerinizi azaltır. Sanallaştırılmamış bir ortamın kullanılması verimsiz olabilir, çünkü uygulamayı sunucuda kullanmadığınızda bilgi işlem boşta kalır ve diğer uygulamalar için kullanılamaz. Bir ortamı sanallaştırdığınızda, o tek fiziksel sunucu birçok sanal makineye dönüşür. Bu sanal makineler farklı işletim sistemlerine sahip olabilir ve hepsi tek bir fiziksel sunucuda barındırılırken farklı uygulamaları çalıştırabilir.

 

2. Olağanüstü durum kurtarma durumlarında kesinti süresini azaltır ve esnekliği artırır. Bir olağanüstü durum fiziksel bir sunucuyu etkilediğinde, onu değiştirmek veya onarmak saatler hatta günler sürebilir. Sanallaştırılmış bir ortamla bu durumun sağlanması ve dağıtılması kolaydır, bu da etkilenen sanal makineyi çoğaltmanıza veya klonlamanıza olanak tanır. Kurtarma işlemi, yeni bir fiziksel sunucu sağlamak ve kurmak için gereken saatlerin aksine, yalnızca birkaç dakika sürecek ve ortamın esnekliğini önemli ölçüde artırarak iş sürekliliğini iyileştirecektir.

 

3. Verimliliği ve üretkenliği artırır. Daha az sunucuyla BT ekipleriniz fiziksel donanım ve BT altyapısının bakımına daha az zaman harcayabilecek. Güncellemeleri sunucu sunucu olarak uygulamak gibi zahmetli ve sıkıcı bir süreçten geçmek yerine, sanal ortamdaki tüm VM'lerde ortamı kurabilecek, güncelleyebilecek ve bakımı yapabilecek. Daha az zaman, ekibinizin verimliliğini ve üretkenliğini artıracak.

 

4. Bağımsızlığı ve DevOps'u kontrol eder. Sanallaştırılmış ortam sanal makinelere bölündüğünden, geliştiricileriniz üretim ortamını etkilemeden sanal bir makineyi hızla çalıştırabilir. Geliştirici sanal makineyi hızla klonlayabildiği ve ortamda bir test çalıştırabildiği için bu Geliştirme/Test için ideal ortamı sağlayacak.

 

VMware için Virtuozzo Cloud Platformu ve Avantajları Nedir?

 

Self servis vCenter bulut yönetimi portalınız olan Virtuozzo Cloud, VMware vCenter'a güvenli self servis ve esnek faturalandırma ekleyebilmenize, gerçek bir bulut deneyimi yaratmanıza, manuel çabayı azaltmanıza ve satışları artırmanıza olanak tanıyor.

 

·         VMware vCenter, güçlü bir sanallaştırma platformudur ancak bulut müşterilerinin beklediği deneyimi sunmaz. VIrtuozzo ile vCenter'ı otomatik orkestrasyon, provizyon ve faturalandırma ile tam bir self servis buluta dönüştürebilirsiniz.

·         Müşteriler, bir veya daha fazla vCenter örneğinde kendi bulut kaynaklarını tedarik edebilir ve yönetebilir.

·         Düşük sahip olma maliyeti ile veri merkezinizden gelir, çeviklik ve performansı artırırsınız.

·         Portföyünüze daha fazla hız, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sunan yeni hizmet teklifleri eklersiniz.

·         Entegre VM'ler, kapsayıcılar ve yazılım tanımlı depolama ile maliyetleri düşürür ve daha fazla değer katarsınız.

·         Müşterilere kendileri için çalışan, otomatik olarak ölçülen ve hesaplanan faturalandırma koşullarını verebilirsiniz.

·         Portalınızı markalaştırabilir, vCenter bulutunu herhangi bir dilde ve para biriminde satabilir ve farklı müşteri katmanları için özelleştirebilirsiniz.

·         VM uygulaması ve işletim sistemi şablonları, merkezi bir kitaplıktan herhangi bir vCenter ortamınıza dağıtılabilir. Birden fazla yerde ayrı kütüphaneler kurmakla zaman kaybetmezsiniz ya da çoğaltma yoluyla depolama alanını boşa harcamazsınız.

·         vCenter ortamınızı KVM bulut, özel veya genel CDN, yalın donanım sunucular ve komut dosyalarına, üçüncü taraf yazılımlara veya profesyonel hizmetlere dayalı kendi özel hizmetlerinizle geliştirebilirsiniz. Bunların tümü aynı kullanıcı arayüzü üzerinden yönetilir ve sağlanır.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.