Yapay zeka hala birçok insan için korkutucu bir distopyayı anımsatsa da günlük hayatta farkında olmadan etkileşim içinde olduğumuzu bilmekte fayda var. Örneğin telefonda basit işleri gerçekleştirmesi için seslendiğimiz Siri!

 

Yapay zeka teknolojileri; öğrenme, planlama ve problem çözme gibi insan benzeri faaliyetlerde bulunabilen her türlü yazılımı kapsar. Dolayısıyla yapay zeka teknolojileri ve araçları insan hayatını mümkün olan en büyük ölçüde kolaylaştırma ve dünyayı daha rahat yaşanabilir bir yer haline getirmeye yardımcı olma amacı taşır.

 

Yapay Zeka Kuruluşlara Nasıl Faydalar Sağlayabilir?

 

Yapay zeka, insan zekası ve yaratıcılığının yerini almak yerine genellikle destekleyici bir araç olarak görülüyor. Günümüzde sağduyulu görevleri tamamlamakta zorlanıyor olsa da verileri insan beyninin yapabileceğinden daha hızlı işleme ve analiz etme konusunda oldukça yetenekli bir araç olduğunu, dolayısıyla da faydalarının göz ardı edilemeyeceğini belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda her bir eylemin olası sonuçlarını ortaya çıkarmak ve karar verme sürecini kolaylaştırmak için de yapay zeka kullanılmaya başlandı. Yapay zeka, geleneksel yazılımların aksine daha geniş bir karar verme becerisine sahiptir. Kararları kendi başına veren, yazılım çalışanları tarafından öngörülmeyen durumlarda bile hareket edebilen bir yazılım biçimidir.  İster ziyaretçilerin bir kampüs içerisinde yollarını kaybolmadan bulmalarına yardımcı olmak olsun ister bir rüzgar türbininin ne zaman onarıma ihtiyacı olacağını tahmin etmek için olsun. Tüm bu yetenekleri, yapay zekayı birçok endüstride oldukça değerli kılıyor. Yapay zekayı kullanmak, kuruluşlara daha fazla verimlilik, kaynakların doğru yönlendirilmesi, iş sürekliliği ve ilk seferde hataları tespit edip daha iyi düzeltme oranları gibi gelişmiş etkinlik ve acil durumlara daha hızlı yanıt vermelerini sağlar.

 

Yapay Zekanın Hizmet Sektörüne Etkileri Nelerdir?

 

1. Müşteri iletişimi kolaylaştı. Yapay zekanın hizmet sektörü üzerindeki etkisi nedeniyle müşterilerle etkileşimli konuşmalar gerçekleştirmek artık her zamankinden daha kolay. Müşteri destek çalışanları daha az deneyimli olsalar bile artık yapay zeka tavsiyeleri sayesinde kullanıcılarla daha karmaşık konuları çözebiliyorlar.

2. Müşteri sorunlarını erken belirleme imkanı sunuyor. Yapay zeka teknolojileri sayesinde kullanıcıların ne tür sorunlarla karşılaşabileceklerini önceden tahmin etmek mümkün. Kullanıcılar, hesaplarında bir şeylerin ters gittiğini fark etmeden sorunla ilgili bir uyarı bildirimi alabilirler. Bu sayede, kullanıcının şirket hakkındaki algısı olumlu yönde önemli ölçüde gelişir.

3. İş sürekliliği sağlar. Müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda olumlu ivmeyi korumak önemlidir. Bu ivme ise genellikle sinyallere hızlı tepki verebilen büyük miktarda veri ve hizmet servisi gerektirir. Fazla emek harcamadan işlerin devamlılığını istiyorsanız, yapay zeka teknolojilerini hizmetlerinize entegre etmek büyük fayda sağlayacaktır.

4. İyileştirme çalışmalarına destek olur. Yapay zeka teknolojileri, hizmetlerinizin potansiyelini ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Çalışmalarınızın nasıl iyileştirilebileceğine dair geri dönüşlerin sonuçlarını analiz ederek planlı çalışmanıza destek olur.

 

Yapay Zeka Robotları Şirket Çalışanlarının Yerini Alabilir Mi?

 

Teknolojinin hızla geliştiği ve daha akıllı hale geldiğine şüphe yok. Yine de başlangıçtan bugüne kadar insan tarafından desteklenmeden varlığını sürdürebilen bir teknoloji henüz geliştirilmedi. Forrester’ın “İşlerin Geleceği 2027: Robotlarla Yan Yana Çalışma” isimli raporunda yapay zeka robotlarının insanların elinden tüm işleri almayacağını ancak işgücünü ciddi ölçüde dönüştüreceği ortaya koyuldu. Adecco tarafından yapılan ve üst düzey yöneticilerin neredeyse %65’inin yapay zeka teknolojilerinin mevcut işlerin sayısını artıracağını düşündüğü, çoğunluğun ise işleri kolaylaştıracağına ve çalışanları işleri konusunda özgürleştireceğine inandıklarını ortaya koyan ankette ise yapay zeka robotlarının insan hayatını kolaylaştıracağı inancı destekleniyor. Yapay zeka teknolojileri, insan gücüyle gerçekleştirilen işlerden bazılarının kaybedilmesine sebep olsa da otomasyon, robot programlama ve teknik destek gibi yeni rollerde çalışmak üzere insanların eğitimlerine ve sonrasında yeni iş bölümlerini yaratmaya devam edecek. Sonuç olarak insanlar, doktorlardan hemşirelere ve sanatçılardan eğitimcilere kadar birçok iş alanında her zaman kişiliğe, güvene, şefkate ve empatiye ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple en azından yakın gelecekte robotların insanların işlerini ellerinden almayacağı söylenebilir.

 

Yapay Zeka Teknolojilerini Gelecekte Neler Bekliyor?

 

Teknolojinin ne yönde gelişeceğini öngörmek çok zor olsa da birçok araştırmacı, yapay zeka teknolojilerinin dijital teknolojiyi iki boyutlu ekran biçiminden çıkarması ve yerine kullanıcıları çevreleyen 3 boyutlu fiziksel ortam haline getirmesini bekliyor. Oyun oynamak, web sitelerinde gezinmek ya da bir e-kitap okumak için hep iki boyutlu ekranlar kullandık. Şimdi yapay zeka ve nesnelerin internetinin kombinasyonuyla birlikte ekranlar yalnızca bir arayüz olmaktan çıkıp sanal bir ortam haline gelecek. Bağlantılı binalar arasında ya da iki ayrı toplantı odasında olması fark etmeksizin insanlar 3 boyutlu deneyimler yaşayacak.

 

Neden Yapay Zeka İçin Logosoft?

 

Çözüm ortaklarımızla birlikte iş akışlarını ve teknolojinizi daha akıllı bir hale getiriyoruz. Gerçek verilerden yararlanan bir sistem inşa ediyoruz. Geleceğin sistemlerini sizin için tasarlıyor ve uygulamaya geçiriyoruz. Logosoft, fikirlerinizi büyütmek adına yapay zekanın gücünden yararlanmanıza yardımcı olurken, yapay zekasının getirmiş olduğu verilerle geleceğiniz hakkında daha doğru kararlar alabilirsiniz. Müşterileriniz hakkında daha doğru bilgiler toplamanıza ve ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde karşılaşmanıza yardımcı olur. Yapay zeka ve makine öğrenmesi, IOT (Nesnelerin İnterneti), Güvenlik ve Yedekleme, Altyapı Çözümleri, ERP ve CRM Uygulamaları, Dijital İş Uygulamaları gibi, sizi başarmak istediğiniz noktaya hızlı bir şekilde götürecek olan hizmetler vermekteyiz. Siz de bu hizmetler ve yapay zekanın getirmiş olduğu verimlilik sayesinde hedeflediğiniz noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

İş Ortağımız olmak İster misiniz?
Siz de iş ortağımız olun, başarı ve kazanç dolu bir geleceğe birlikte yelken açalım.